Dla zakupów za 500 zł — wysyłka GRATIS!​ Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu
Dreamairy — oferujemy koszule nocne, piżamy i szlafroki z naturalnych tkanin
Wyspana kobieta ciesząca zdrowym snem.
Z tego artykułu dowiesz się:

Poznaj nasze produkty

Zdrowy sen — jak spać, aby się wyspać

Zdrowy sen jest ważny. Szacuje się, że w ciągu całego życia człowiek przesypia średnio 20 lat. Z danych GUS wynika, że przeciętna długość życia w Polsce w 2021 r. wyniosła 80 lat dla kobiet i 73 lata dla mężczyzn. Oznacza to, że kobiety ¼ życia spędzają w łóżku!

Dynamiczny tryb życia, stres i złe nawyki, zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń snu. Już jedna nieprzespana noc potrafi odcisnąć piętno na dobrym samopoczuciu oraz zdolnościach poznawczych — znasz to na własnej skórze? My owszem i większość społeczeństwa również. Ocenia się, że niemal co drugi Polak cierpi na okresowe zaburzenia snu. 

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny

Sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie tylko zapewnia regenerację całego organizmu, ale także jest niezbędny, aby umysł odświeżył się po intensywnym dniu pracy. 

Najważniejsze funkcje snu:

 • wspomaganie procesu zapamiętywania i uczenia się,
 • pobudzanie kreatywności,
 • utrzymanie dobrego samopoczucia,
 • zwiększenie odporności na choroby,
 • stabilizacja układów i organów,
 • redukcja stresu i napięcia,
 • wspomaganie zdrowia,
 • regulacja trawienia i gospodarki hormonalnej.

Sen jest niezbędny, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Konsekwencje jego braku możemy odczuć już po jednej nieprzespanej nocy. Wówczas towarzyszy nam spadek nastroju, braku energii i rozdrażnienie. Pogarszają się także zdolności poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć czy przetwarzanie informacji.

O bezsenności mówimy, gdy problemy ze snem utrzymują się powyżej 3 tygodni. Co ważne, bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób oraz zaburzeń. Jeśli dotknęła Cię bezsenność, wówczas powinnaś zasięgnąć porady lekarza.

Zdrowy sen, czyli jaki

Prosto mówiąc, zdrowy sen to taki, po którym budzisz się wypoczęta i pełna energii. Aby tak się stało, sen powinien spełniać pewne warunki. Wówczas organizm ma szansę się zregenerować, a nam łatwiej sprostać wyzwaniom dnia codziennego.

Zdrowy sen to przede wszystkim:

 • odpowiednia długość,
 • jakość,
 • regularność.

Ile godzin powinno się spać

Przyjmuje się, że aby sen przyniósł regenerację, powinien trwać około 7-8 godzin w przypadku osób dorosłych. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną, zależną od czynników, takich jak wiek, styl życia, czy problemy zdrowotne.

Dorośli między 18 a 55 rokiem życia śpią średnio 7,5 godzin na dobę. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen się zmniejsza. Osoby powyżej 55 lat śpią krócej — około 6 godzin dziennie. Mniejsza potrzeba snu wynika m.in. ze zmniejszonego poziomu melatoniny oraz niewielkiej aktywności fizycznej.

Jak poznać, czy sen jest jakościowy

Jakościowy sen zapewnia energię na cały dzień. Jeśli Twój sen jest jakościowy, a równocześnie regularny i odpowiednio długi, wówczas w ciągu dnia nie powinnaś odczuwać zmęczenia i senności.

Jakość snu określa m.in. parametr wydajności, który informuje, ile czasu przeznaczonego na sen rzeczywiście śpimy. Oblicza się go poprzez stosunek godzin snu do czasu spędzonego w łóżku. Przykładowo, jeśli spędzasz w łóżku 8 godzin, a przesypiasz tylko 4 godziny, wówczas Twoja wydajność snu wynosi 50%.

Przyjmuje się, że dobra wydajność snu to więcej niż 85%. Jeśli wynik jest niższy, może oznaczać zaburzenia snu. Samodzielne określenie wydajności snu może być problematyczne, dlatego z pomocą przychodzą urządzenia monitorujące przebieg faz snu, jak np. specjalne zegarki.

Czym są fazy snu

Nasz sen nie przebiega jednostajnie. Dzieli się on na cykle, a każdy cykl ma dwie fazy — NREM i REM. Jeden cykl trwa około 90 minut. Aby sen był jakościowy, powinien trwać od 4 do 6 cykli. Jest to częstotliwość, która zapewnia organizmu pełną regenerację.

Faza NREM — nazywana snem wolnofalowym lub snem bez szybkich ruchów gałek ocznych. Obejmuje kolejno: zasypianie, sen płytki i sen głęboki. W tej fazie spada ciśnienie krwi, temperatury ciała i napięcie mięśni, które mogą lekko drgać. Świadomość powoli się wyłącza, a praca mózgu spowalnia. Szczególne znaczenie ma długość i jakość snu głębokiego, podczas którego następuje silna regeneracja organizmu.

Faza REM — charakteryzują ją rozluźnienie mięśni oraz szybkie ruchy gałek ocznych. To właśnie wtedy w naszych głowach pojawiają się barwne sny. Jest to czas, w którym silnie przetwarzamy emocje i wspomnienia.

Regularność snu

Regularność snu to nic innego jak kładzenie się spać i wstawanie o podobnych porach każdego dnia. Oznacza to, że jeśli na co dzień budzisz się o wczesnych godzinach porannych, w weekend również powinnaś wstać o zbliżonej porze. Jest to podstawa, aby wewnętrzny zegar biologiczny dobrze funkcjonował.

Sposoby na zdrowy sen

Jeśli zmagasz się z przejściową bezsennością, zanim wydasz pieniądze na drogie suplementy lub akcesoria, upewnij się, że stosujesz się do zasad higieny snu.

1. Kładź się i wstawaj o regularnych porach

Regularność jest kluczem do zdrowego snu. Zbuduj swoją senną rutynę — staraj się kłaść i wstawać o podobnych porach, nawet w weekendy. Brak regularności może zaburzyć wewnętrzny zegar biologiczny odpowiedzialny za rytm dobowy organizmu. 

2. Nie odsypiaj i nie rób drzemek powyżej 30 min

Nawet jeśli masz za sobą ciężką noc, nie powinnaś wydłużać pobudki. Wstań o tej samej godzinie, co zawsze. W ciągu dnia możesz uciąć sobie drzemkę energetyczną, ale pamiętaj, aby nie trwała dłużej niż 30 min.

3. Nie przesiaduj w łóżku

Łóżko powinno służyć wyłącznie do spania. Nie należy w nim pracować, czy oglądać telewizji. Pamiętaj, aby w łóżku leżeć tyle, ile realnie trwa Twój sen.

4. Nie staraj się zasnąć na siłę

Kładź się spać wyłącznie, gdy poczujesz senność. Jeśli nie możesz zasnąć, nie zmuszaj się do leżenia w łóżku — zwiększy to poziom stresu spowodowany brakiem snu. Wstań i zajmij się czymś, co Cię uspokaja. Zadbaj o self-care, przykładowo możesz przeczytać kilka stron ulubionej książki lub posłuchać muzyki relaksacyjnej. Więcej na temat self-care przeczytasz w artykule Self-care — czyli jak o siebie dbać.

5. Ogranicz korzystanie z urządzeń mobilnych

Minimum na godzinę przed snem, ogranicz korzystanie z urządzeń mobilnych. Telefony, tablety i inne urządzenia emitują niebieskie światło, które może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń snu.

6. Zmniejsz ekspozycję na światło

W ciągu dnia spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i w jasno oświetlonych pomieszczeniach. Wieczorem unikaj mocnych świateł lamp, gdyż mogą zaburzyć wydzielanie melatoniny.

7. Zadbaj o niską temperaturę w sypialni

Niższa temperatura sprzyja zasypianiu. Przyjmuje się, że najlepsza temperatura do spania wynosi od 16 do 19°C. Zanim położysz się spać, warto także przewietrzyć sypialnię i odciąć dopływ światła.

8. Zrelaksuj się wieczorem

Nie zapominaj o relaksie, w szczególności po ciężkim dniu. Wieczorem powinnaś odciąć się od pracy i stresujących czynności. Jest wiele zajęć, które pomogą Ci się zrelaksować. Możesz wziąć gorącą kąpiel, nałożyć maseczkę i sięgnąć po ulubioną książkę. Więcej na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym znajdziesz w artykule Kariera i ambicja a poczucie harmonii w życiu.

9. Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Jest ona szczególnie ważna, jeśli wykonujesz pracę siedzącą, gdyż zmęczenie fizyczne pozytywnie wpływa na sen. Najlepszą porą na ćwiczenia jest późne popołudnie. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność — może to być żwawy spacer, bieganie czy jazda na rowerze. Ważne, aby Twoja aktywność trwała co najmniej 30 min i odbywała się nie później niż 3 godziny przed snem.

10. Ogranicz alkohol i używki

Alkohol nie jest sprzymierzeńcem dobrego snu. Co prawda może przyczynić się do szybszego zapadnięcia w sen, ale znacznie pogarsza jego jakość. Wieczorem nie należy spożywać napojów z kofeiną, a na minimum pół godziny przed snem warto unikać palenia tytoniu.

11. Zjedz lekką kolację

Ostatni posiłek powinien mieć miejsce maksymalnie 2 godziny przed snem. Warto, aby był lekkostrawny, aby nie obciążać układu trawiennego. Możesz także sięgnąć po zioła wspomagające sen.

12. Śpij w wygodnym ubraniu

Twoja piżama powinna być wygodna. Wybieraj luźne kroje i oddychające materiały, takie jak bawełna czy len. W Dreamairy znajdziesz koszule nocne z naturalnych tkanin, które zwiększą komfort Twojego snu. Więcej na temat dobroczynnych właściwości lnu przeczytasz w artykule Dlaczego warto mieć w szafie lniane ubrania?

Zdrowy sen — podsumowanie

Zdrowy sen to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby sen był źródłem energii i regeneracji, powinien trwać odpowiednią ilość czasu, a także być jakościowy i regularny. 

Sen powinien trwać około 7-8 godzin, należy jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna zależna od wieku, zdrowia czy stylu życia. Niemniej ważna od długości snu jest jego jakość, czyli realny czas spania w stosunku do czasu spędzonego w łóżku. Regularność zaś polega na kładzeniu się spać i wstawaniu codziennie o zbliżonych porach, co wpływa pozytywnie na zegar biologiczny i rytm okołodobowy.

Zdrowy sen przyczynia się do dłuższego życia, dlatego dbanie o sen jest inwestycją. Jeśli dotknęły Cię zaburzenia snu, zwróć uwagę, czy stosujesz się do podstawowych zasad higieny snu. Pamiętaj, że o bezsenności mówimy, gdy stan zaburzeń utrzymuje się do trzech tygodni. Wówczas należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Newsletter

Zapisując się, zdobędziesz:

Ostatnie wpisy na blogu

Powiadamianie o dostępności Podaj adres e-mail, a poinformujemy Cię, gdy produkt w wybranym przez Ciebie rozmiarze będzie dostępny.

Otrzymaj

Zapisz się teraz do newslettera: