Dla zakupów za 500 zł — wysyłka GRATIS!​ Zapisz się do newslettera i zyskaj 10% rabatu
Dreamairy — oferujemy koszule nocne, piżamy i szlafroki z naturalnych tkanin
Aby zadbać o harmonię w życiu, kobieta relaksuje się, czytając książkę.
Z tego artykułu dowiesz się:

Poznaj nasze produkty

Kariera i ambicja a harmonia w życiu

Dynamiczny styl życia i potrzeba samorozwoju, ambicje i wspinaczka po szczeblach kariery — znasz to na własnej skórze?

Nieustannie doskonalisz swoje umiejętności i kompetencje. Codziennie dokładasz starań, aby osiągać coraz lepsze wyniki i sukcesy w życiu zawodowym oraz osobistym. Starasz się być idealną żoną, matką, córką, koleżanką.

Podczas takiej gonitwy niepostrzeżenie możesz utracić wewnętrzny balans. Zatrzymaj się na chwilę i weź głęboki wdech. Zastanów się — ile razy czułaś, że tracisz równowagę? Kładłaś się do łóżka z zatroskaną głową? Natłok myśli nie pozwalał Ci odpocząć?

Jeśli tak się działo, może to być znak, że Twoja wewnętrzna harmonia została zachwiana. Harmonia w życiu to stan, w którym myśli, uczucia i działania pozostają w równowadze.

Wewnętrzna harmonia sprawia, że czujemy spokój ducha. Przekłada się to na wiele aspektów życia — od poczucia szczęścia i zadowolenia, poprzez zdrowie fizyczne i psychiczne.

W tym wpisie przyjrzymy się skutkom, jakie może nieść zachwiana równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz zastanowimy się, jak przywrócić utracone poczucie wewnętrznej harmonii.

Work life balance — równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Aby żyć w harmonii, niezbędne jest zachowanie równowagi między sferą zawodową a prywatną. Pamiętaj, że stan równowagi dla każdego człowieka jest inny. Wynika to z różnorodności naszych osobowości oraz odmiennych charakterystyk zawodów.

Zarządzanie własną firmą ma inną charakterystykę niż praca na etacie. Praca w trybie zdalnym różni się od trybu tradycyjnego. Kierownik działu w dużej firmie pracuje inaczej niż pisarz, malarz czy informatyk. Wymieniać można w nieskończoność, ale konkluzja jest jedna — każda z tych osób ma inny punkt równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Work life balance to równowaga między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Oznacza, że każdy powinien znaleźć czas zarówno na pracę, jak i na pasje, rozwój osobisty, odpoczynek, czy inne aspekty.

Aby zachować równowagę work life balance, obserwuj swoje samopoczucie, słuchaj potrzeb ciała i zadbaj o self-care. Nie dopuść do sytuacji, w której jesteś psychicznie lub fizycznie wyczerpana przez obowiązki w pracy. Więcej na temat dbania o swoje potrzeby przeczytasz w artykule Self-care — czyli jak o siebie dbać.

Dla wielu osób ich zawód jest równocześnie pasją i wykonywanie go sprawia im przyjemność. Wówczas wyznaczenie granic między życiem zawodowym a prywatnym staje się trudniejsze. Jeśli należysz do tej grupy, pamiętaj, aby po każdym dniu spędzonym w pracy, znaleźć chwilę na wyciszenie. Jeśli to możliwe, postaraj się zostawić pracę za zamkniętymi drzwiami biura.

Overwork — przemęczenie i przeciążenie pracą

Wspinając się po szczeblach kariery, można popaść w pęd. Może być on pozytywny, jak i negatywny, co prowadzi do utraty poczucia harmonii w życiu.

Pozytywny pęd ma miejsce, gdy koncentrujemy się na osiąganiu celów i realizacji marzeń, przy czym dbamy o swoje zdrowie i samopoczucie. 

Negatywny pęd może wystąpić, gdy nadmiernie skupiamy się na ambicji. Pracujemy coraz dłużej, często zapominając o swoim zdrowiu i samopoczuciu. Zapominamy, że praca powinna być środkiem do osiągnięcia celów, a nie celem samym w sobie. Takie działanie w długiej perspektywie może prowadzić do overworkingu.

Overwork — objawy

Overwork to stan, w którym większość czasu i energii poświęcasz pracy. Wówczas Twoja równowaga między życiem zawodowym a prywatnym zostaje zachwiana.

Pracoholizm staje się coraz poważniejszym problemem i zagrożeniem dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Nadmiar pracy wywiera na organizm negatywne skutki, takie jak stres, napięcie i zmęczenie, a także zaburzenia snu czy problemy zdrowotne. 

Wypalenie zawodowe

Niekiedy zdarza się, że po długim okresie intensywnej pracy możesz odczuwać zmęczenie i znużenie. W dłuższej perspektywie stan ten może prowadzić do wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe to stan, w którym czujemy się zmęczone, bezsilne i pozbawione motywacji do pracy. Często wywiera negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jeśli dotknęło Cię wypalenie zawodowe, spróbuj znaleźć jego przyczynę. Następnie zastanów się, czy jesteś w stanie sobie z nią poradzić, a także czy praca, którą wykonujesz, jest zgodna z Twoimi predyspozycjami i talentami. Pamiętaj o zdrowej równowadze między pracą a życiem osobistym. Korzystaj z urlopów, wolnych dni i długich weekendów, aby odpocząć i poczuć wewnętrzną harmonię.

Overthinking — natłok myśli a harmonia w życiu

Overthinking, czyli nadmierne myślenie, może wystąpić, gdy doskwiera nam stres, przepracowanie lub przemęczenie. Stan ten często łączy się z wysoką wrażliwością emocjonalną (WWO), ale może dotknąć każdego z nas.

Overthinking polega na nadmiernym i uciążliwym analizowaniu sytuacji z przeszłości lub scenariuszy na przyszłość, nawet jeśli nie ma logicznych przesłanek, że się wydarzą.

To stan, w którym myśli uciekają poza kontrolę. Często polega na skupianiu się na drobnych szczegółach, w rezultacie czego tracimy obraz całości.

Overthinking — objawy

Overthinking staje się problemem, gdy uniemożliwia Ci prawidłowe funkcjonowanie. Wówczas możesz odczuwać niepokój, bezradność, czy frustrację.

Nadmierne myślenie powoduje trudności z wyciszeniem się i zrelaksowaniem. Może skutecznie pogorszyć jakość snu, a nawet doprowadzić do bezsenności. Więcej na temat zdrowego snu znajdziesz w artykule Jak spać, aby się wyspać — ABC zdrowego snu.

Osoby cierpiące na overthinking miewają problemy z podejmowaniem decyzji. Ciągła analiza nie pozwala im wybrać najlepszego możliwego wariantu, co może doprowadzić do paraliżu decyzyjnego.

Overthinking — jak sobie radzić z nadmiernym myśleniem

Jeśli doskwiera Ci overthinking, spróbuj nadmiar myśli przelać na papier. Jest to jedna z technik relaksacyjnych, która pomaga w oczyszczeniu głowy. Regularne prowadzenie dziennika pomaga także zwiększyć samoświadomość oraz lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby i emocje. Możesz także spróbować jogi, czy medytacji, są to świetne metody na osiągnięcie spokoju ducha i wewnętrznej harmonii.

Information overload — przebodźcowanie u dorosłych a harmonia w życiu

Każdego dnia Twój organizm zmuszony jest odbierać oraz przetwarzać ogrom informacji. Nadmiar bodźców może doprowadzić do przebodźcowania oraz utraty poczucia spokoju i wewnętrznej harmonii. 

Bodziec jest to czynnik lub zdarzenie, które powoduje określoną reakcję organizmu. Są to wszelkie obrazy, dźwięki, zapachy czy nawet odczuwane emocje. Na co dzień Twój układ nerwowy mierzy się z bodźcami takimi jak:

  • hałas,
  • dźwięki,
  • sztuczne oświetlenie,
  • zmiany temperatury, 
  • urządzenia mobilne,
  • reklamy,
  • zapachy,
  • wiele innych.

Przebodźcowanie, zwane też przestymulowaniem, to stan przeciążenia organizmu nadmiarem bodźców. Może prowadzić do przemęczenia, frustracji, czy gniewu, a w dłuższej perspektywie zaburzeń snu i problemów z koncentracją.

Przebodźcowanie u dorosłych — objawy

Każdy człowiek cechuje się inną wrażliwość sensoryczną. Oznacza to, że jedni są mniej, a inni bardziej wrażliwi na odbierane bodźce.

Jeśli dotyka Cię przebodźcowanie, zastanów się, co jest tego powodem. Następnie znajdź sposób na wyciszenie organizmu. Twój zawód zmusza Cię do ciągłego wpatrywania się w ekran? W wolnej chwili odłóż urządzenie, aby pozwolić głowie i oczom odpocząć. Męczy Cię długie przebywanie wśród ludzi? Każdego dnia wyznacz sobie czas, który spędzisz sam na sam.

Jeśli to możliwe, w ciągu dnia wyznacz sobie krótkie przerwy, podczas których odpoczniesz od problematycznego bodźca. Powinny się one stać Twoją rutyną. Warto pamiętać, że kilka krótkich przerw, jest korzystniejsze dla organizmu niż jedna długa.

Harmonia w życiu — podsumowanie

Wewnętrzna harmonia to stan, w którym myśli, uczucia i działania pozostają w niezachwianej równowadze. Sprawia, że czujemy spokój ducha, co przekłada się pozytywnie na wiele aspektów życia.

Dynamiczny styl życia, niezdrowe ambicje i wspinaczka po szczeblach kariery mogą zaburzyć poczucie wewnętrznej harmonii.

Istotne jest, aby umieć zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, czyli work life balnce. Brak równowagi może doprowadzić do przemęczenia, przeciążenia pracą, wypalenia zawodowego czy innych zaburzeń.

Obecnie coraz częściej zmagamy się z dolegliwościami takimi jak overthinking (natłok myśli lub nadmierne myślenie), czy przebodźcowanie u dorosłych. Znajomość tych terminów pomoże ustrzec się przed ich złym oddziaływaniem na organizm, a tym samym pomoże żyć w harmonii ciała i ducha.

Newsletter

Zapisując się, zdobędziesz:

Ostatnie wpisy na blogu

Powiadamianie o dostępności Podaj adres e-mail, a poinformujemy Cię, gdy produkt w wybranym przez Ciebie rozmiarze będzie dostępny.

Otrzymaj

Zapisz się teraz do newslettera: